مقدمه

در دنیای مد و فشن استایل های اورسایز به گروهی از سبک پوشیدن لباس گفته می‌شود که در آن سایز لباس انتخابی بزرگتر از سایز اصلی شخص باشد. این لباس‌های گشاد تاریخچه طولانی دارند و از گذشته تا امروز مورد علاقه بسیاری از دوست‌داران مد در جهان بوده‌اند. با توجه به اینکه طراحی لباس‌های اورسایز یک سبک مهم از دنیای مد و فشن به شمار می‌رود، در این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با مشخصات این سبک خاص آشنا کنیم.

تاریخچه استایل های اورسایز

تقریبا پس از صلح ورسای و اعلام پایان جنگ جهانی اول سبک زندگی اروپایی به کلی تغییر کرد. دلیل این تغییر نیز خسارت‌ هنگفت جنگ به اقتصاد اروپا و در نتیجه ورشکستگی بسیاری از شرکت‌های در بیشتر زمینه‌ها بود. تا قبل از جنگ و سرپا بودن تولیدی‌های لباس، دنیای مد به گونه‌ای پیش می‌رفت که هر سال مدل‌های جدیدی (بیشتر لباس‌ها تنگ و هم سایز افراد بودند) روانه بازارمی‌شد. اما جنگ و درنتیجه فقر باعث شد تا استایل‌ های اورسایز کم کم تبدیل به سبکی تازه و روتین شوند. تا قبل از وقوع جنگ جهانی اول هرکس چنین لباس‌های برتن می‌کر مورد تمسخر مردم قرار می‌گرفت، زیرا تنها فقیران که توانایی خرید لباس‌های شیک را نداشتند خودشان در خانه با وصله پینه کردن پارچه‌های کهنه اقدام به دوخت چنین لباس‌هایی می‌کردند.

اما پس از جنگ در دهه ۱۹۲۰ مردم به دلیل فقر و فشارهای اقتصادی ناشی از جنگ و همچنین ورشکسته شدن تولیدی‌های لباس اقدام به پوشیدن چنین لباس‌هایی کردند تا در خرید لباس صرفه‌جویی کنند. در ابتدا تنها مردان بودند که از این سبک لباس پوشیدن استقبال می‌کردند، اما رفته رفته دختران نیز رو به پوشیدن آن‌ها آوردند و همین امر باعث شد تا استایل های اورسایز تبدیل به مد شوند.

دختران و زنانی که به دلیل از دست دادن همسرانشان و پدرانشان در جنگ مجبور بودند خودشان کار کنند و نان‌آور خانه باشند. همانطورکه گفتیم سبک لباس‌ها در ابتدا تنگ و به گونه‌ای نبود که زنان بتوانند به راحتی کار کنند، همین امر نیز باعث شد تا آن‌ها از لباس‌های گشاد و راحت‌تری استفاده کنند. پس از اینکه میزان استفاده از چنین لباس‌هایی نزد جوامع اروپایی بالا رفت طراح فرانسوی کوکو شانل معروف به افسانه مد به فکر طراحی لباس‌های اورسایز افتاد.

روند تکامل استایل های اورسایز در گذر زمان

همانطور که گفتیم اوج پوشیدن لباس‌های اورسایز بین دو جنگ جهانی اول و دوم بود و دلیل آن هم فقر جامعه  و راحتی زنان هنگام کار کردن بود. تقریبا در آغاز دهه ۱۹۳۰ و کمرنگ شدن سایه جنگ اقتصاد رونق یافت و تولیدی‌های لباس و دنیای مد فعالیت خود را آغاز کردند. آن‌ها فرصت را غنیمت شمردند و اقدام به طراحی کلاه‌ها، مانتوها و شلوارهای اورسایز کردند. اگر سری به آلبوم‌های آن دوران بزنید خواهید دید که اغلب افراد بویژه زنان مانتوهای گشاد همراه با کلاه‌های بزرگ بر تن داشتند.

استایل های اورسایز به گونه‌ای همه‌گیر شده بودند که انقلابی در دنیای مد به پا شده بود. اگر تا قبل از جنگ افراد با پوشیدن لباس‌های اورسایز مورد تمسخر قرار می‌گرفتند، اینبار افراد با پوشیدن لباس‌های تنگ سرزنش می‌شدند. به مرور لباس‌های دیگری نظیر کت، پیراهن و ژاکت‌ها نیز دستخوش تغییر شدند و خود را با سبک اورسایز هماهنگ کردند. اما طولی نکشید که جنگ دوم جهانی آغاز شد و سراسر اروپا و جهان را رکود فرا گرفت. به گونه‌ای که دیگر کسی جز جنگ و حفظ جان خود به چیز دیگری فکر نمی‌کرد. تولیدی‌های لباس تبدیل به خرابه شده بودند و دیگر اثری از مد به جا نمانده بود.

پایان جنگ و تولد دوباره استایل های اورسایز

پس از جنگ در دهه ۱۹۶۰ و به دنبال آن دهه ۱۹۹۰ استایل های اورسایز به دنیای مد بازگشتند. در دهه ۱۹۶۰ که سبک لباس‌ها تغییرات زیادی کرده بودند، با ورود پیراهن‌های ماکسی آزاد این تغییرات گسترده‌تر شدند. در دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز سبک اورسایز با ورود شلوارهای جین گشاد و کت‌های اپُل‌دار انقلابی در این سبک بپا کردند. این سبک تقریبا در همین دهه و قبل از انقلاب وارد ایران شد، با این تفاوت که زنان بجای پوشیدن کت‌های اپُل‌دار از مانتوها استقبال کردند.

لباس‌های بگی

پس از محبوبیت استایل های اورسایز، سیاهپوستان آمریکایی با جثه‌های بزرگ خود سبکی تحت عنوان بگی را به خود اختصاص دادند. آن‌ها با پوشیدن شلوار و تیشرت‌های اورسایز به همراه پوتین‌های بزرگ سبکی نو را وارد دنیای مد کردند. یک از مزایایی که این سبک برای سیاهپوستان داشت، پنهان شدن شکم و پهلوی آن‌ها بود. اما لباس‌های بگی تنها به افراد چاق ختم نمی‌شد چراکه افراد لاغر نیز برای پنهان کردن لاغری خود اقدام به پوشیدن لباس‌های بگی کردند. لباس‌هایی که هر فصل با رنگ‌ها و طرح‌هایی مختلف وارد بازار می‌شدند و مورد استقبال عموم قرار می‌گرفتند.

قرن ۲۱ و تحول سبک اورسایز

با آغاز قرن ۲۱ این رپرها و خواننده‌های هیپ هاپ بودند که سبک اورسایز را انتخاب کرده و اغلب افراد با دیدن کسانی که چنین لباس‌هایی بر تن می‌کردند ناخودآگاه به یا آن‌ها می‌افتادند. اما بهتر است بدانید این سبک مختص به قشر خاصی نبوده و تمامی افراد با نگرش‌های مختلف می‌توانند از این سبک استفاده کنند. در دهه‌ی آغازین قرن ۲۱ اُم مردم عقیده داشتند که لباس‌های بگی باید هم در بالاتنه و هم در پایین تنه دیده شوند. به عبارتی دیگر اگر کسی شلوار بگی به تن می‌کرد به دنبال آن باید یک پیراهن یا تیشرت بگی نیز می‌پوشید. اما طراحان لباس با معرفی سبکی نو باعث تغییر در این نگرش شدند. به گونه‌ای که در شوهای مد یا فشن شوها مدل‌هایی با به تن داشتن تیشرت‌های بگی و شلوارهای تنگ سبکی تازه‌ای را معرفی کردند.

چند ترفند برای انتخاب لباس‌های اورسایز

برای داشتن انتخاب مناسب در پوشیدن لباس‌های اورسایز باید به چند نکته مهم توجه کنید که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

سایز

همانطور که گفتیم استایل های اورسایز به معنی گشاد بودن و بزرگ بودن سایز آن‌ها نسبت به سایز اصلی افراد است. بنابراین لباس‌های اورسایز باید حداقل ۲ الی ۳ سایز از سایز اصلی افراد بزرگتر باشد. برای مثال اگر سایز بالاتنه شما متوسط است باید سایز ایکس لارژ یا دو ایکس لارژ بر تن کنید. ترکیب بندی مناسب لباس نسبت به سایز اصلی هر فرد از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو توصیه می‌شود حتما سایز اصلی خود را بدانید تا در هنگام خرید به مشکل برنخورید.

ترکیب

اگر می‌خواهید که لباس اورسایزتان خودنمایی کند بهتر است مابقی لباس ها بصورت فیت یا همسایزتان باشند.  به طور مثال اگر قصد دارید که تیشرت بگی شما خودی نشان دهد باید شلواری به تن کنید که فیت شما باشد. منظور از فیت خیلی تنگ هم نیست، همین قدر که یکی از لباس‌هایتان یک یا دو سایز کوچکتر باشد کفایت می‌کند.

سادگی

استایل های اورسایز هرچقدر ساده باشند جدابتر به نظر خواهند رسید. سعی کنید کمتر از لباس‌هایی که دارای برچسب‌ها و نوشته‌های متعدد هستند چراکه لباس‌های بگی از زمان ورود خود به دنیای مد به صورت ساده و درعین حال جذاب طراحی می‌شدند. معمولا افراد تصور می‌کنند که هر چه نوشته‌ها و عکس‌های لباسشان متعدد باشد جلوه بیشتری از خود به جای می‌گذارد.

لباس‌های مردانه برای بانوان

خانم‌ها برای اینکه جلوه‌ی بیشتری به لباس‌های بگی خود بدهند، می‌توانند از پیراهن‌های گشاد مردانه و تیشترت‌های بلند استفاده کنند. این سبک به تازگی مد شده و دارای جذابیت‌های فراوانی است. همچنین اگر به عینک نیز علاقه دارید می‌توانید از عینک‌هایی با فرم‌های بزرگ استفاده کنید تا استایل شما را جذاب‌تر کند. اکسسوری (عینک‌های دودی بزرگ) می‌تواند بهترین گزینه برای استفاده باشد.

جنس

اغلب افراد تصور می‌کنند که استایل های اورسایز باید به تیشرت و شلوار جین یا پیراهن ختم شود. اما با گذر زمان اغلب طراحان سبک‌ها و جنس‌های مختلف لباس را در قالب اورسایز قرار داده‌اند، به گونه‌ای که امروزه کاپشن‌ها، شلوارهای کتان، هودی‌ها و حتی اورکت‌ها در سایزهای بزرگ و اورسایز طراحی می‌شوند.

توجه به فصل

بهتر است از لباس‌های بگی متناسب با فصل آن استفاده کرد. به طور مثال سعی نکنید در تابستان ژاکت، پوتین و چکمه بپوشید چراکه می‌تواند در سبک شما بی‌نظمی ایجاد کند. در تابستان بهتر است از کتونی‌های متناسب با لباس خود استفاده کنید چراکه اینگونه سلامت پای شما به خطر نمی‌افتد. استفاده از عینک دودی در زمستان کمی با مد فاصله دارد. بنابراین سعی کنید هر لباسی را در فصل خود بپوشید، اینگونه شخصیت شما نیز در جامعه حفظ می‌شود. فراموش نکنید که لباس قبل از هر چیز نشانه شخصیت و سبک فکری شماست.

رنگ

معمولا افراد برای پوشیدن لباس‌ها از یک رنگ استفاده می‌کنند. این بدان معناست برخی کلا سیاهپوش می‌شود و برخی سفید پوش. بهتر است در بالاتنه و پایین تنه از رنگ‌های مختلف و در عین حال متناسب استفاده کنید. برای مثال ترکیب سیاه و سفید، سیاه و قهوه‌ای، قرمز و جین و غیره می‌تواند شما را به داشتن سبکی ایده‌آل کمک کند. بنابراین به تنوع رنگ دقت کنید و تنها از یک رنگ استفاده نکنید چرا که اینگونه لباس‌های اورسایز شما به چشم نخواهند آمد.

سخن پایانی

این روزها استایل های اورسایز به دلیل جذابیت و متفاوت‌بودن خود از محبوبیت بالایی در میان اکثر افراد دوست‌دار مد و فشن و به ویژه جوانان برخوردار هستند. شما می‌توانید با پوشیدن لباس‌های بگی و در عین حال ساده توجه‌ها را به خود جلب کنید چراکه پوشیدن چنین لباس‌هایی جسارت می‌خواهد. این سبک مربوط به قشر خاصی از جامعه نبوده و همه افراد در صورت تمایل می‌توانند اقدام به پوشیدن چنین لباس‌هایی کنند. همانطور که در بالا اشاره کردیم تناسب و ترکیب این لباس‌ها باید رعایت شود در غیر این صورت باعث بی‌نظمی در ظاهر شما می‌شود. ما در این مطلب سعی کردیم به تاریخچه و انواع سبک‌های اورسایز بپردازیم.

1 دیدگاه برای “استایل های اورسایز – نگاهی به تاریخچه و جایگاه لباس‌های اورسایز در جهان

  1. اشتراک‌ها: كت و شلوار زنانه اورسايز- معرفي سبكهاي روز كت و شلوار براي بانوان شيكپوش - فروشگاه آنلاین سیمین دخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *