مقدمه

بسیاری از افراد بویژه بانوان تصور می کنند که تنها لباسهای تنگ یا اصطﻼحا جذب ، آنها را زیبا و جذاب میکند. شاید تا حدودی حق با آن لباسهای جذب جلوه ، ها باشد چراکه با داشتن اندامی زیبا ی بیشتری به افراد میبخشد. اما آیا تاکنون به پوشیدن لباس های گشاد یا به اصطﻼح اورسایز فکر کرده اید؟ آیا تصور کرده اید که کت و شلوار زنانه میتواند مدل ، های اورسایز هم داشته باشد به طوری که از نمونهه ای اندامی و زیباتر باشند ، جذب و اینکه اینگونه طرح د و به ُ ها م روز هستند. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی نوعی لباس شیک به نام کت و شلوار زنانه با تمرکز ویژه بر روی انواع کت و شلوارهای اورسایز بپردازیم.

کت و شلوار مقدمه

پارچه کت زنانه چه ویژگی‌هایی دارد؟

این مطلب را ابتدا از معرفی پارچه‌های به کاررفته برای دوخت کت و شلوارهای زنانه آغاز می‌کنیم. چراکه مهمترین بخش هر لباسی، نوع پارچه و کیفیت آن است. به دلیل تفاوت آناتومی بدن زنان باید از پارچه‌هایی استفاده شود که ایست مناسبی داشته باشد و هنگام راه رفتن چروک یا جابجا نشود. کت و شلوار زنانه همچنین باید داری مقاومت بالایی باشد.

کت و شلوار پارچه
کتان

پارچه کتان به عنوان یکی از مرغوب‌ترین نوع پارچه برای دوخت کت‌های زنانه بکار می‌رود. کتان که حالتی اسپرت به کت‎‌های زنانه می‌بخشد، بهترین گزینه برای استفاده در فصل‌های گرما بوده تا از تعریق زیاد جلوگیری شود. پارچه‌های کتان به دلیل نازکی، گرما را به خود جذب نمی‌کنند، اما ممکن است به دلیل شرایط گرم آب و هوایی در فصل زمستان زودتر چروک شوند. توجه داشته باشید که مدت زیادی را به اتو کشیدن کت‌های کتان اختصاص ندهید چراکه زود آسیب می‌بینند.

نخی

پارچه‌های نخی به دلیل داشتن الیاف طبیعی بسیار خنک بوده و می‌توان کت‌های نخی را در فصول گرما پوشید. کت‌های نخی بسیار مناسب افرادی است که علاقه خاصی به پوشیدن کت‌ و شلوار زنانه رنگی دارند. رنگ‌بندی لباس‌های نخی بسیار گسترده بوده و افراد با سلیقه‌های مختلف می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند. سبک بودن پارچه‌های نخی از دیگر ویژگی‌های این نوع از پارچه می‌باشد.

پارچه فاستونی

پارچه فاستونی به دلیل ایست بالایی که دارد یکی از بهترین انواع پارچه برای دوخت کت‌های زنانه است. پارچه‌های فاستونی که پیشتر با نام بوستونی شناخته می‌شدند از جنس پشم، کرک و ترکیبی از این دو به همراه پلی‌استر تولید می‌شوند. به دلیل ترکیبی بودن این پارچه، مقاومت آن نیز به طور قابل ملاحظه‌ای بالا است و و بندرت چروک می‌شوند. به دلیل سنگینی این پارچه پوشیدن طولانی مدت آن توصیه نمی‌شود چراکه موجب خستگی و عرق‌سوز شدن می‌شود.

چرم

معمولا افراد زیادی علاقه به کت و شلوار زنانه چرمی دارد. از آنجایی که ایرانی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چرم در جهان است، افراد زیادی اقدام به خرید کت‌های چرمی می‌کنند. کیفیت کت‌های چرمی نیز بسیار بالا بوده و می‌توان آن‌ها را در فصول سرما بر تن کرد.

کت و شلوار پارچه

کت و شلوار های زنانه مخصوص مدیران

تا چند سال قبل به دلیل فرهنگ ایرانی، زنان تنها از کت و شلوار در مجالس و جشن‌های عروسی استفاده می‌کردند. اما امروز با ابداع سبکی نوین در پوشش زنانه، زنان بسیاری در کشور از کت و شلوارهای بلند استقبال می‌کنند. معمولا مدیران و کارمندان ادارات خصوصی از کت و شلوار زنانه بهره می‌برند که نشان می‌دهد، پوشیدن کت و شلوار بین زنان در حال جا افتادن است. آژانس‌های هواپیمایی، هتل‌ها، فرودگاه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌های مکان‌هایی هستند که کارمندان زن و مدیران خوش سلیقه از کت و شلوار به عنوان لباس فرم استفاده می‌کنند. همانطور که گفتیم جنس این کت‌ها از پارچه فاستون یا کرپ بوده تا مقاومت بالا و ایست مناسبی داشته باشد.

کت و شلوار زنانه اورسایز

لباس‌های گشاد یا اورسایز به این معنی نیستند که بدقواره باشند و به اصطلاح در بدن افراد زار بزنند. بلکه لباس‌های اورسایز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در عین خوش فرمی، آزادانه در بدن جلوه کنند و نسبت به سلیقه افراد کمی از سایز اصلی بدن بزرگ‌تر باشند. پس از اینکه این سبک از لباس پوشیدن با استقبال گسترده‌ای مواجه شد، طراحان تصمیم گرفتند تا سبک اورسایز را در تمامی طیف‌ها و سبک‌ها نظیر کت و شلوار زنانه نیز وارد کنند. کت شلوارهای اورسایز زنانه شامل یک شلوار گشاد و دم‌پا (قسمت ران‌ها نسبتا تنگ‌تر است) و یک کت بلند و نسبتا گشاد می‌شود. برای آگاهی بیشتر از این سبک ما هر کدام از آن‌ها را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

کت و شلوار اورسایز

کت های اورسایز زنانه و طرح‌های برتر

کت زنانه اورسایز دارای طرح‌ها و ابعاد مختلفی است. یکی از ترفندهایی که برای جلوه دادن به لباس‌های اورسایز بکار برده می‌شود، تناسب در ابعاد و اندازه نیم تنه بالایی و پایینی بدن است؛ به گونه‌ای که نباید لباس‌ها شما را مستطیلی جلوه دهند. یعنی اگر به فرض شلوار شما گشاد و دم پا است، باید کتی بپوشید که کمی بلند بوده و دارای پهلوهایی تنگ (قسمت پهلوها و کمر باید کمی تورفتگی داشته باشد) باشد.

نمونه دیگر کت‌های گشاد و بلند، کت‌های اپل‌دار است. تقریبا ۲۰ سالی هست که زنان علاقه‌ای به پوشیدن لباس‌های اپل‌دار نداشتند، اما به یکباره و با گسترش سبک اورسایز آن‌ها نیز دوباره مد شدند. عرض اپل‌ها بستگی به سلیقه، بلندی گردن و همچنین عرض شانه‌های شما دارد. اگر دارای شانه‌های کم و گردن بلندی هستید، بهتر است از کت‌هایی با اپل عریض استفاده کنید. اینگونه هم عرض شانه بیشتری دارید و هم لباس اورسایز شما بیشتر خودنمایی می‌کند. تعداد دکمه‌ها نیز تاثیر زیادی در زیبایی کت‌های زنانه دارد. استفاده از دکمه‌های بزرگ می‌تواند زیبایی کار را بیشتر کند.

شلوارهای گشاد زنانه

مهمترین قسمت کت و شلوار زنانه در سبک‌های اورسایز، تناسب شلوار با نیم تنه بالا است. همانطور که گفتیم برای اینکه لباس‌های گشاد بدقواره جلوه ندهند باید دو نیم تنه را متناسب پوشید. از این رو برای کت‌های بلند و گشاد باید شلوارهای دم‌پا و بلند پوشید. شلوارهایی که کمی لَخت باشند و زیر کفش نروند. بهتر است برای اینکه این اتفاق نیفتد از کفش‌های پاشنه‌دار (ترجیحا ۴ سانت) استفاده کنید.

اگر قصد پوشیدن کت‌های اپل‌دار را دارید دیگر شلوارهای دم‌پا جوابگو نبوده و باید مدل‌های راسته را جایگزین کنید. البته این بدان معنی نیست که شلوار دم‌پا به کت‌ها اپل‌دار نمی‌آید، اما بهتر است از شلوارهای راسته یا نسبتا جذب استفاده کنید تا اپل‌ها خودنمایی کنند.

کت و شلوار استایل

تاثیر جلیقه های بلند در سبک اورسایز زنانه

پوشیدن جلیقه بلند به صورت تکی و بر روی لباس، تاثیر زیادی در لاغر نشان دادن زنان دارد. بسیاری از زنان نگران اضافه وزن و استایل خود هستند که پوشیدن این جلیقه‌ها کمک زیادی به آن‌ها می‌کند تا لاغر نشان داده شوند. بهتر است جلیقه یا ژیله را همراه با کت زنانه نپوشید چراکه ممکن است سینه‌های شما را بدفرم نشان ‌دهد. از این رو پوشیدن تکی آن توصیه می‌شود. جلیقه به همراه شلوارهای گشاد سبکی نوین بوده و بسیاری از طراحان آن را در شوهای لباس به عنوان پرچم‌دار لباس‌های خود به نمایش می‌گذارند.

میزان محبوبیت کت و شلوارهای اورسایز و اندامی بین سلبریتی‌ها

تقریبا با فراگیر شدن سبک اورسایز بسیاری از سلبریتی‌ها نظیر جنیفر لوپز و جی ‌جی حدید از آن‌ها استقبال باشکوهی کردند. جنیفر لوپز اخیرا در بیشتر برنامه‌ها و شوهای خود با کت و شلوار زنانه گشاد ظاهر شده و با پوشیدن این سبک نشان داد که مدل‌های اورسایز چه محبوبیتی بین هنرمندان پیدا کرده است. جی‌جی حدید نیز دیگر هنرمندی است که علاقه زیادی به پوشیدن کت شلوار پیدا کرده است. معمولا سلبریتی‌ها به عنوان یک پیش‌مرگ عمل کرده و برای اینکه به علاقمندان به مد ثابت کنند که تمامی طرح‌ها و سبک‌ها، زیبایی خاص خود را دارند، این لباس‌های منحصربفرد را برتن می‌کنند. اگر واقعا عادلانه به قضیه هم نگاه کنیم کتوجه می‌شویم که حق با آن‌ها است.

چند ترفند برای انتخاب کت و شلوار زنانه مناسب

برای اینکه کت و شلوار زنانه مناسبی را انتخاب کنید ابتدا باید آناتومی بدن خود را در نظر بگیرید. به طور مثال، اگر دارای بالا تنه بزرگی نسبت به پایین تنه هستید، باید کت‌هایی را بر تن کنید که لبه بزرگ‌تری دارند. اگر دارای قد بلندی هستید نباید از کت و شلوار اندامی استفاده کنید، بجای اینکار بهتر است تنها از یک کت بلند استفاده کرده و شلوار اندامی بر تن کنید. استفاده از کت‌های تک اسپرت با شلوار جین نیز گزینه مناسبی برای زنان قد بلند است.

کت و شلوار ترفند

چند ترفند نیز برای افراد قد کوتاه وجود دارد که آن‌ها را قد بلند و کشیده جلوه دهد. برای این کار بهتر است از یک ست کت و شلوار هم‌رنگ استفاده کنید. اگر رنگ کت و شلوار شما یکدست باشد، شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد. افراد بسیار لاغر هم می‌توانند از زیر کت خود یک پیراهن راه راه برتن کنند تا کمی توپر نشان داده شوند. توجه به رنگ‌بندی کت و شلوار یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد تا لباس‌ها به صورت شیک و خوش فرم جلوه کنند.

سخن پایانی

کت و شلوار زنانه این روزها علاقمندان زیادی پیدا کرده و با ورود سبک اورسایز در کت و شلوارها این میزان بیشتر شده است. بهتر است قبل از خرید کت و شلوارهای اورسایز آناتومی بدن خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن اقدام به خرید کنید. شما می‌توانید با مشاوره گرفتن از طراحان لباس از سبک‌هایی که برای شما مناسب هستند مطلع شوید. ما در این مطلب لباس‌های اورسایز را به شما معرفی کردیم و ترفندهای مختلفی را برای انتخاب سبک متناسب بررسی کردیم. توصیه می‌شود که قبل از خرید حتما به جنس پارچه‌ی کت و شلوارها توجه کنید تا دارای ایست مناسبی باشند. چراکه آناتمومی بدن بانوان با مردان فرق داشته و باید از پارچه‌ها مقاوم استفاده کنند. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *